marża bukmacherska

MARŻA BUKMACHERSKA

W tym wpisie dowiesz się czym jest marża bukmacherska, dlaczego musisz na nią uważać jeśli chcesz zarabiać pieniądze na zakładach bukmacherskich i jak sprawdzić jaka marża bukmacherska dotyczy wybranego przez Ciebie zakładu.

Wpierw powiedzmy skąd w ogóle wzięła się marża bukmacherska. A odpowiedź jest bardzo prosta – z potrzeby zysku – bukmachera oczywiście. Wróćmy jednak na chwilę do rzeczywistości (by łatwiej zobrazować czym jest marża bukmacherska). W zwykłym sklepie (np. spożywczym) sprzedawca kupuje produkty w hurtowni po czym narzuca na nie marżę i sprzedaje dalej. W ten sposób zarabia.

Bukmacher działa podobnie, narzucając marżę. Ale jak ją dostrzec skoro zakładu bukmacher nigdzie nie kupuje, nic go nie kosztuje. Ano sprawa jest troszkę skomplikowana, ale prowadzi do tego samego – by bez względu na wynik, bukmacher zarobił.

Czym jest marża bukmacherska?

Może zabrzmi to skomplikowanie, ale marża bukmacherska to różnica pomiędzy oferowanym kursem, a kursem rzeczywistym. Czyli ceną na zakład, którą oferuje bukmacher, a którą powinien oferować. Wytłumaczę to na bardzo prostym przykładzie zakładu, który oferuje niemal każdy bukmacher.

Zakład „kto rozpocznie spotkanie” jest niezwykle prosty i zrozumieją go nawet początkujący gracze. Dwie możliwości: drużyna A lub drużyna B, wobec czego prawdopodobieństwo trafienia takiego zakładu bukmacherskiego wynosi dokładnie 50% na 50%, prawda?

Gdyby marża bukmacherska nie istniała to kurs wynosiłby 2.0 na każdą z możliwości (stawiam złotówkę i chcę wygrać dwa złote – skoro szanse są dokładnie takie same) – każda ze stron powinna ryzykować dokładnie to samo.

A ile wynoszą kursy na takie zakłady bukmachera? 2.0? Nie. Około 1.8-1.9, co pokazuje różnicę między kursem realnym, a oferowanym. I to właśnie jest marża bukmacherska.

Jak wyliczyć marżę bukmacherską?

W powyższym przykładzie bardzo łatwo możemy wyliczyć marżę bukmacherską, zakładając, że na przykład kurs na wymieniony zakład wynosi 1.9. Wtedy dzielimy 2.0 przez 1.9 i widzimy, że marża bukmachera wynosi nieco ponad 5%.

Po co marża bukmachera?

Marża bukmachera istnieje po to by zarabiać bez względu na to co grają gracze, jaki wynik padnie. Oczywiste jest to, że część graczy będzie zarabiać pieniądze na zakładach sportowych bukmacherzy nic z tym nie zrobią, ale marża bukmachera powoduje, że w ogólnym rozrachunku, bukmacher wychodzi na plus.

Gdyby oferował na wspomniany zakład kurs 2.0 i każdy postawiłby (w domyśle) tyle samo zakładów na drużynę A i drużynę B to bukmacher nic by nie zarobił, ale jeśli postawi taki zakład po kursie z nałożoną marżą bukmacherską w takim samym stosunku typów na drużynę A i B, to bukmacher zarobi bez względu na wynik (pomimo, że 50% graczy zarobi pieniądze).

Jak pozbyć się marży bukmacherskiej?

Nie jest łatwo pozbyć się marży bukmacherskiej. Możemy niwelować jej skutki działania stosując system bukmacherski, ale także doszukiwać się typów, w których bukmacher się pomylił. Co to oznacza? Bukmacher też człowiek i czasami źle oszacuje prawdopodobieństwo wobec czego z automatu wystawia niedopasowany kurs. Takie zakłady nazywamy typami wartościowymi, ponieważ stosunek prawdopodobieństwa do oferowanego kursu jest atrakcyjny.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *